pirinç unu biberon maması nasıl yapılır

Pirinç Unu Biberon Maması Nasıl Yapılır?

Pirinç unu, pirincin un hale getilirmesi ile elde edilen bir mama türüdür. Ek gıda olarak bebeklere verilen pirinç unu biberon maması son derece vitaminlidir. Ek gıdaya başlayan bebekler için uygun bir besindir. Biberon içerisine konan mama sayesinde bebek rahatlıkla karnını doyurabilir.

Pirinç unu içerisinde potasyum, diyet lifleri, protein, A, B6, B vi,taminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum ve bir çok mineral bulunmaktadır.

Bebek 4 ayını geçtiğinde ancak ek gıdaya yavaş yavaş geçilebilir. Buna da pirinç unu biberon maması ile başlanmalıdır. Dört ayını geçmeyen bir bebeğin sindirim sistemi ek gıda için hazır değildir. Bu nedenle dört ayını geçmeyen bebeklere ek gıda verilmemelidir.

Bebek emdiği halde doymuyorsa bunun anlamı ek gıdaya artık yavaş yavaş geçilmesi gerektiğidir. Bebeği doyurmak isterken ona zarar vermemeniz gereklidir. Bebek 4 ayını geçmiş ise ve emdiği halde doymuyorsa ek gıdaya ancak hazır demektir.

Pirinç Unu Biberon Maması Tarifi
Pirinç Unu Biberon Maması

Pirinç Unu Biberon Maması Tarifi

  • 1 çay bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Bir kap içerisine pirinç unu ve su konur ve kısık ateşte koyulaşana kadar pişirilir. İçerisine konan suyun mutlaka içme suyu olması gerekmektedir. Musluktan konan su kullanılmamalıdır. Kullanacağınız içme suyunun da kaynatılarak soğutulması içerisindeki mikropların ölmesini sağlar. Bu nedenle mama içerisine konacak olan içme suyunun da mutlaka kaynatılıp soğutulması gereklidir.

Mamayı yaptıktan sonra biberona koyun ve bebeğin yiyeceği kadar soğumasını bekleyin. Biberonu su dolu bir kap içerisine koyarsanız daha hızlı soğumasını sağlarsınız. Mama ılıyınca bebeğe verebilirsiniz.

Biberon temizliği de mama yapımı kadar önemlidir. Biberonda mama kaldıysa mutlaka o mamayı dökün. Bekleterek bir daha bebeğe yedirmeyin. Biberon mutlaka her mamadan sonra güzelce yıkanmalı ve kaynatılarak mikroplarından arındırılmalıdır.

Pirinç unu biberon maması su ile hazırlanır. İçerisine inek sütü konulmaz. Bebeklerin sindirim sistemi bir yaşını geçene kadar inek sütünü hazmedemez. Bebeğinizin pirinç unu mamasının içerisine devam sütü de ekleyebilirsiniz. Devam sütü mama hazırlanıp soğutulduğu zaman mamaya eklenebilir.

Pirinç unu biberon mamasını bebeğiniz altı ayını geçtikten sonra daha koyu bir kıvamda hazırlayarak kaşık mama da yapabilirsiniz. Kaşık mama içerisine meyve püreleri de ekleyebilirsiniz. Meyve püresi eklenen mamalar çok daha besleyici olmaktadır. Genelde muz, bal kabağı, elma, şeftali gibi meyveler ezilerek kaşık maması içerisine konur. Bu yiyeceklere alerjisi olup olmadığını anlamak için ilk gün bir çay kaşığı yedirilir ve beklenir. Bebekte mamaya karşı bir reaksiyon olmazsa her gün bu miktar arttırılarak yedirilir.

Kaynak: https://www.kadinvsaglik.com/2018/04/pirinc-unu-biberon-mamasi-nasil-yapilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.